Tatvan belediyesindeki Kürtçe tabela indirildi

Tatvan Belediyesi’ndeki Kürtçe tabela da indirildi. “Tatvan Belediyesi, Şaredariya Tetwan” tabelası yerine, “Tatvan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü” tabelası asıldı.

Bitlis Belediyesi’nin kaldırdığı Kürtçe tabela ve levhaların yankıları sürerken, Bitlis’in Tatvan ilçesinde de AKP’li belediye Kürtçe tabelayı indirdi. Daha önce HDP’li 9 meclis üyesinin açığa alınmasıyla gündeme gelen Tatvan Belediyesi, bu kez “Tatvan Belediyesi, Şaredariya Tetwan” yazılı tabelayı kaldırarak, yerine “Tatvan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü” tabelası astı.

Tabelanın indirilmesine tepki gösteren uzaklaştırılan HDP’li meclis üyesi Diyar Orak, Bitlis Belediyesi tarafından başlatılıp Tatvan Belediyesi’ne yayılan Kürtçe tabelaların kaldırılmasının talimatla yapıldığını belirtti. Orak, “Kürtçeye, diğer dillere ve renklere bu tür tahammülsüzlükleri kabul etmiyoruz. Burada yaşayan halkın çoğunun anadili Kürtçe, bu halkımıza yapılan bir saygısızlıktır. 9 arkadaşımla birlikte uzaklaştırıldık, fakat belediyenin tüm çalışmalarını takip edeceğiz. Görevine devam eden 5 arkadaşımız bu durumun takipçisi olacak ve toplantılarda dile getirecektir. Kabul edilecek bir durum değildir” dedi.

2009 yerel seçimlerinden sonra Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yönetimi döneminde Kürtçe tabelanın asıldığı bina, Tatvan Belediyesi yeni hizmet binasına taşındığından beri ek bina olarak aktif şekilde kullanılıyor ve binada bir başkanlık makamının yanı sıra zabıta, numarataj, anons memurluğu ve vezne gibi birimler de yer alıyor.

Bitlis Belediyesi’nin Kürtçe tabelası AKP’li belediye başkanının talimatı ile yerinden indirildi.

Bitlis Belediyesi hizmet binasının girişine Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde iken asılan Türkçe ve Kürtçe tabela, 31 Mart’ta yapılan yersel seçimleri kazanan AKP’li Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay’ın talimatı ile yerinden indirildi. İndirilen eski tabelanın yerine sadece Türkçe yazılı tabela asıldı. HDP’li Bitlis Belediye Meclis üyeleri, meclis toplantısında bu duruma itiraz etmelerine rağmen AKP’li başkanın “siyasi” olarak değerlendirdiği Kürtçe tabelanın indirilmesi için talimat verdiğini belirtti. Belediyeye 27 Kasım 2016’de atanan atanan kayyum döneminde bile yerinde kalan Kürtçe tabelanın AKP’li Tanğlay tarafıdan indirtilmesi tepkilere yol açtı. 

 ‘TÜRKÇE BİLMEYEN BİR KÜRT’ 

BDP’nnin 23’üncü dönem Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, tepkisini sosyal medya hesabında gösterdi. Karabaş, şu paylaşımlarda da bulundu:  

“* Bitlis Belediye Bşk. Nezrullah Tanğlay, ‘ŞAREDARİYA BEDLÎS’ tabelası için siyasi simgedir demiş. Bunu söyleyen kişi Edirne’den, Yozgat’tan Bitlis’e gelen bir Türk değil. Benim gibi Bitlis’in bir köyünden gelmiş, aile fertlerinin bir çoğu iyi Türkçe bilmeyen bir Kürt.  

* Bitlis Belediyesinin yeni tabelası. Siyasi simge silinmiş, Bitlis bölünmekten kurtulmuş, tek dil düsturu yerine getirilmiştir. 

* Ey Bitlis’liler; Belediye başkanınızın, Belediyenin Kürtçe tabelasını indirdiğinden haberdarmısınız? Kayyumun bile indirmediği tabelanın indirilmesine bir cevabınız yokmu. Gittiğiniz yerde bunun nedenini soranlara vereceğiniz cevabınız varmı?” Yapılan tabela değişikliğine 31 Mart’ta HDP’nin Bitlis Belediyesi Eşbaşkan Adayı olan Faruk İşlek  de tepki gösterdi.

İşlek, konuya dair “Kadim kentimiz Bitlis’in tarihi ve sosyal hafızasını yok saymak için Kürtçe tabelayı indirme ucuzluğunun toplum vicdanında hakettiği cevabı alacağına inanıyoruz. Taşıma oylar ile kentimizin iradesine ipotek koyanlardan etik bir duruş zaten beklemiyoruz” paylaşımında bulundu.(Mezopotamya Ajansı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir