Pêşmerge kamuflajı giyen askerler Bradost’ta yol kontrolü yaptı

Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nde operasyon yürüten TSK’den bir grup asker, Pêşmerge kamuflajı ve araçlarıyla PKK’nin denetiminde olan bölgelere yakın bir yerde yol kontrolleri yapıyor. 

Irak Federe Kürdistan Bölgesi’ne bağlı Bradost alanına KDP’nin desteğiyle operasyon başlatan Türkiye, Sîdekan’da Pêşmerge kamuflajı giydi ve araçlarıyla PKK’nin denetiminde bulunan bölgelere yakın yerlerde gözlem ve yol kontrolleri yapıyor. Bölge halkı, Pêşmerge kamuflajı giyen bir grup Türk askerinin belirli aralıklarla sabah saat 4’ten akşam 7’ye kadar PKK denetimindeki bölgeleri gözetlediğini aktardı.  

KONTROL NOKTASI OLUŞTURULMAK İSTENİYOR 

Edinilen bilgilere göre, TSK bölgedeki bazı köylerde kontrol noktaları oluşturmak istiyor. Bu noktalarda oluşturulan özel birimler konumlandırılacağı ve son çatışmalara katılan bu özel birimlerin bir kaç kayıp verdiği bildirildi. Bölgedeki sivillere yönelik faaliyetlerine ağırlık veren Türkiye, bölge hükümetinin yardımıyla halkla toplantılar gerçekleştiriyor ve operasyonlarına destek istiyor. Bölge hükümeti bu operasyona MİT’le beraber hareket etmeye devam ediyor. Bölge halkı yolda Pêşmerge kamuflajıyla kontrol noktası kuran Türk askerlerinin Bölgesel Yönetimin bilgisi dahilinde çalıştıklarını söyledi. 

HALKA MÜDAHALE EDİLİYOR 

Alınan bilgilere göre, askerlerin rahatlıkla köylere girebildiği ve halka rahatlıkla müdahale ediyor. Askeri olarak Xakurkê’de amacına ulaşamayan ve ağır kayıplar verildiğini de aktaran yerel kaynaklar, halktan gelecek tepkiden korkulduğunu dile getirdi. Bölge Hükümeti’nin sessizliği ve operasyona çanak tutması halkta büyük rahatsızlık ve endişe yarattığı ifade edildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir