Öcalan görüşmede neler söyledi

Mehmet Öcalan, abisi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmenin içeriğini anlattı.

Mehmet Öcalan, abisi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeyi Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. 
Mehmet Öcalan, bir saatlik görüşmede Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerden Şengal’in son durumuna, Türkiye siyasetine ve açlık grevlerine dair pek çok konu hakkında konuştuklarını aktardı.

‘İLK DEFA BU KADAR KÖTÜ ARAMADAN GEÇİRİLDİM’

Abisiyle yaptığı görüşmeden önce adaya götürülme biçimlerine değinen Mehmet Öcalan, görüşme öncesi birçok kez arama noktasından geçirildiklerini belirtti. İlk noktada çok detaylı bir aramadan geçirildiklerini dile getiren Öcalan, karşılaştıkları bu uygulamalara dair şunları belirtti: “20 yıldır İmralı Adası’na gidip geliyorum ama ilk defa bu kadar kötü ve ağır bir aramadan geçirildim. Bu kadar anlamsız bir uygulama başka bir yerde yoktur. Çok rahatsız oldum, kabul edilebilir gibi değildi. İlk arama noktasından geçtikten sonra 4 ya da 5 arama noktasından daha geçtik. Ardından cezaevine girebildik. İmralı’da bulunan diğer tutukluların da aileleri gelmişti. Bizi iki kısıma ayırdılar. İlk kısımda Veysi Aktaş’ın kız kardeşi ve Ömer Hayri Konar’ın erkek kardeşi, ikinci kısımda ise ben ve Hamili Yıldırım’ın ailesi vardı. Diğer üç aile ayrı ayrı odalarda açık görüş gerçekleştirdi biz de salonda görüş gerçekleştirdik.” 

ŞENGAL HALKINA: ÖZGÜR YAŞAMLARINI KURMAYA DEVAM ETSİNLER

Mehmet Öcalan, Şengal halkının kendisini ve Kürt Özgürlük Hareketi’ni çok sevdiğini söylediğini, abisinin de şunları belirttiğini aktardı:
“Doğrudur, ben de kendilerini çok seviyorum. Şengal’ın özgürlüğü için iki olaydan söz edebiliriz. İlki Dewrêşê Evdî, ikincisi ise bizim arkadaşlarımızın mücadelesidir. Şengal’den Reqa’ya kadar bütün bir geniş alanda Êzidî halkı katliama uğradı. Ancak bütün bu alanlarda katliam yapan güçleri bertaraf ettik ve Êzidî halkının intikamını almayı başardık. Bu yüzden mutluyuz. Şengal halkına sonsuz hürmet ve saygılarımı gönderiyorum. Onlar artık endişe etmesinler, kendi özgür yaşamlarını kurmaya devam etsinler” dediğini belirtti. 

‘KUZEY SURİYE HALKI DAHA FAZLA MÜCADELE ETMELİ’

Öcalan’ın Şengal ile birlikte Kuzey Suriye için de değerlendirmelerde bulunduğunu ifade eden Mehmet Öcalan, şunları söylediğini aktardı: “Kuzey Suriye halkının özgürlükleri için daha fazla mücadele etmesi gerekiyor. Ancak bunu bütün Suriye halkları ile yapmaları gerekir. Suriye’nin birliği için bütün halkların ortak yaşamı hep birlikte inşa etmeleri gerekir. Bunu başarabilirlerse kimse bunu sonlandıramaz.”

‘HALK EYLEMLERİ GELİŞMELİ’

Mehmet Öcalan, abisinin, açlık grevlerine ilişkin ise, “Açlık grevleri bir eylem yöntemi, ancak bir yere kadar uygulanabilir. Bir yerden sonra ise herkese zarar verebilir. Bu aşamadan sonra daha çok demokratik halk eylemliklerinin geliştirilmesi gerekiyor” dediğini kaydetti.

‘YENİ YÖNTEMLER GEREKİYOR’

Öcalan’ın, hem Türk hem de Kürt siyasetine dönük eleştirileri olduğunu da ifade eden Mehmet Öcalan, şunları söyledi: “Tamamen tıkanan bir dönemden geçtiklerini, imha ve savaş politikaları ile bir sonuç alınamayacağının altını çizdi. Türk devletinin imha ve savaş politikası ile bir sonuç alamayacağını, bu nedenle de yeni bir yönteme ihtiyaç olduğunu söyledi. Hem devlet hem de PKK’nin çözüme dair yeni yöntemler geliştirmesi gerektiğini belirtti. Yine ‘Ölümler üzerinden bir çözüm bulunamaz. Sorunun çözümüne dönük, onurlu bir barışa gidecek yöntemler geliştirilmeli. İmha politikaları ile bir çözüm bulunamaz’ değerlendirmelerinde bulundu.” 

BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Mehmet Öcalan, abisinin açlık grevleri sırasında tecridi protesto etmek amacıyla yaşamına fedai eylem düzenleyenlerin ölümlerinden büyük bir üzüntü duyduğunu da belirtti. Öcalan’ın, yaşamına son veren herkesin ailelerine tek tek başsağlığı mesajlarını iletip, bu ölümlerin yaşanmamasını istediğini söyleyen Mehmet Öcalan, ağabeyinin bu konudaki değerlendirmesini de şöyle aktardı:

‘DIŞARIDA BULUNANLAR OLANAKLARINI KULLANSIN’

“Bu ölümler hem ailelerine hem de bana çok büyük zarar verdi. Bu doğru değil. Siyaset açlık grevleri üzerinden bir yere kadar yapılır, sonuna kadar yapılmaz. 8 arkadaş yaşamlarına son verdi. Hem Avrupa’da hem Güney Kürdistan’da hem de Türkiye cezaevlerinde açlık grevleri oldu. Cezaevlerinde olanlar zaten dört duvar arasında, burada siyaset zaten yapamazlar. Bulundukları yerler itibarıyla zaten zor koşullarda yaşıyorlar. Dışarıda bulunanlar çok daha fazla olanağa sahipler ve çok daha fazla yöntem geliştirebilirler. Dışarıda olanlar örgütlenmelerini yapıp güçlensinler ve demokratik tepkilerini bu anlamda geliştirsinler. Bu yöntem daha doğru bir yöntem olur.”

‘İMKÂN YARATILIRSA TIKANIKLIĞI AÇARIZ’

Öcalan’ın Kürt sorununa dair çözüm kanallarının tıkanması konusunda hem devlete hem de demokratik kurumlara eleştirilerde bulunduğunu da söyleyen Mehmet Öcalan, imkân yaratılması halinde bu tıkanıklığı açabileceklerini vurguladığını belirtti. Mehmet Öcalan, abisinin bu noktada daha önce de sarf ettiği gibi “Savaşla, ölümlerle bu sorun çözülmez” dediğini kaydetti.

Mehmet Öcalan, abisine İmralı’da başlayan görüşlerin devam edip etmeyeceği yönünde bir soru yönelttiğini de ifade etti. Öcalan’ın bu soruya yanıtı şöyle oldu: “Ne görüşme kanallarının tamamen açıldığını söyleyebilirim ne de kapandığını söyleyebilirim. Biraz beklemek gerek. Eğer ki bu kanallar tamamen açılırsa herkes için iyi bir şeydir. Ancak tamamen kapanırsa herkes için yıkım getirecektir.”

‘SEÇİMİ KONUŞMADIK’

Abisinin yenilenecek İstanbul seçimlerine hiç değinmediğini, son olarak da herkesin bayramını kutladığını kaydetti.ANF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir