Kılıçdaroğlu’ndan Kuzey Suriye’ye operasyona destek açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Barış koridoru da olabilir, özel bölge de olabilir” diyerek, Kuzey Suriye’ye yönelik olası bir sınır ötesi operasyona destek vereceklerini duyurdu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaret etti. Konfederasyonun Genel Merkezi’nde yapılan ziyarette Kılıçdaroğlu’na genel başkan yardımcıları Faik Öztrak ve Yıldırım Kaya eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Atalay ile birlikte basın açıklaması yaptı. Kılıçdaroğlu,  “Eğer bir yerde demokrasi varsa işçiler hak aramalı, işçilerin hakları olmalı. Eğer işçiler hak aramakta zorlanıyorsa veya hak arama talepleri yasaklanıyorsa veya işçilerin örgütlenmelerinin önüne barajlar konuluyorsa bunu demokrasi açısında da insan hakları açısında da doğru bulmuyoruz. Rahmetli Bülent Ecevit nasıl işçi hareketinin öncüsü olmuşsa biz de işçi hareketinin öncüsü olmayı sürdüreceğiz. Bu konuda hiç kimsenin en ufak bir endişesi olmasın” ifadelerini kullandı.

Ekonomik krizin faturasının işçinin sırtına yıkılmaması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Batan şirketi kurtarmak için 400 milyar lira para ayıracaksın, işçiye gelince ‘durumumuz malum, paramız yok, veremiyoruz’. Bunu doğru bulmuyoruz. Makul rakamlar isteniyor. Piyasa belli, işçinin aldığı ücret belli, asgari ücret belli; elektriğe yapılan zam kadar bari zam versinler” dedi.

Kılıçdaroğlu, ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gazetecilerin CHP’li bazı belediye başkanlarının yakınlarını işe aldığı yönündeki iddiaları sorduğu Kılıçdaroğlu, “Bunların hepsi istisnasız düzelecek. Belediye başkanlarının akrabalarını yönetici pozisyonlarına getirilmelerini doğru bulmuyoruz. Arkadaşlarımız gerekli girişimlerde bulundular. Bildiğim kadarıyla da büyük bir kısmı çözüldü” açıklamasında bulundu.

Kılıçdaroğlu, toplantıda dün toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) paylaştığı bildiri gündemde iken, Türkiye’nin herhangi bir sınır ötesi operasyonuna destek vereceklerini de ifade etti.

‘BARIŞ KORİDORU DA OLABİLİR, ÖZEL BÖLGE DE OLABİLİR!

Kılıçdaroğlu, şu sözleri sarf etti: “Öteden beri biz Ortadoğu’da barışı hep savunduk savunmaya da devam ediyoruz. Türkiye, Ortadoğu politikasında kendi güvenliğini sağlamak zorundadır. Bu bağlamda barış koridoru da olabilir, özel bölge de olabilir. Dolayısıyla Türkiye içinde bulunduğu coğrafyada kendi güvenliğini sağlayacak bütün adımları atmak zorundadır, buna öyle bakıyoruz.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir