KDP ile MİT ortak çalışma merkezleri kurdu!

Türk devletinin işgalci saldırıları sürerken, KDP ile MİT’in 4 ortak çalışma merkezi kurduğu öğrenildi. Bu merkezlerde, keşif ve saldırılar ile ajanlaştırma planları yürütülüyor.

Türk devletinin, Güney Kürdistan’a yönelik işgalci operasyon ve hava saldırıları sürüyor.

MA’nın haberine göre, operasyonların daha geniş alanda sürdürülmesi amacıyla Zaxo, Duhok, Amediyê ve Bradost bölgesinde KDP ve MİT tarafından 4 ortak çalışma merkezi kurulduğu bildirildi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, MİT’e bağlı tüm birimlerin KDP ile birlikte koordineli olarak bu merkezlerde çalıştığı, ajanlaştırma, keşif ve saldırı planlarının da bu merkezlerden hazırlandığını söyledi.

MERKEZLER NEREDE?

Söz konusu merkezlerden birinin Barzan Balekayeti arasındaki Pirefatê Dağı’nda olduğu belirtilirken, keşif ve birçok askeri faaliyetin burada yürütüldüğü kaydedildi. Zaxo-Duhok arasındaki tünel girişindeki bulunan ikinci merkezde ise halkın ajanlaştırma ve PKK’lilerin yerleşim yerlerini tespit etme amaçlı faaliyet yürüttüğü öğrenildi.

Zaxo’ya bağlı Şeraniş’te kurulan merkezde ise halkı PKK’ye karşı kışkırtma faaliyetlerinin yürütüldüğüne dikkat çekildi.

Türk devletinin askeri üsleri ve Başur’daki varlığı

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, 30 Nisan’da katıldığı Sterk TV’deki RojevaWelat programında Türk devletinin işgal saldırılarına ve bölgedeki gelişmelere dair çok önemli değerlendirmelerde bulunmuştu.

PKK darbe alırsa kimse ayakta kalamaz

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Bağdat ve Hewlêr ziyaretlerini değerlendiren Bayık, kirli hesapların yapıldığını söyledi. Ancak bunun yeni olmadığını sözlerine ekleyen Bayık, PKK’nin zayıflatılması ve darbe almasını umanlara şu ifadelerle yanıt verdi: “PKK darbe alırsa, kimse ayakta kalamaz. PKK darbe alırsa, Kürt halkı darbe almış olur. PKK üzerinden kendilerini yaşatıyorlar. Kendi ayaklarına kurşun sıkmasınlar. Onların çıkarları PKK’nin ve Kürt halkının tasfiyesinden geçmiyor.”

HewlêrİHA’lara Teknik Alt Yapı Sunuyor

PKK’ye karşı Ankara ile Hewlêr arasındaki ilişkilerin Çavuşoğlu’nun ziyaretinden önce de var olduğunu söyleyen Bayık, özellikle Güney Kürdistan’daki Türk üslerinden saldırıların ve keşif uçuşlarının organize edildiğine dikkat çekti.

Bayık şöyle konuştu: “Halkımızın bir şeyi daha bilmesi gerekir: Zaten PKK ve Kürt düşmanlığı yapan Erdoğan-Bahçeli’nin hizmetine girmişler. Silahlı insansız hava araçları Kandil’e kadar geliyor. Herkes bu araçların Güney’den kalktığını biliyor. Teknik alt yapı Güney’den sunulmasa, Kandil’e kadar uçamazlar. Güney Kürdistan’da birçok alt yapıları var. Güney’de iktidardaki siyasi partilerin onayı ve izni ile teknik alt yapı sunuluyor. PKK militanlarını katletmek istiyorlar. Eğer Türk devleti bu uçakları bu şekilde kullanabiliyorsa, buna hizmet edenler de sorumludur, ortaktır.”

İlk kez böyle önemli bir bilgi paylaşılıyordu

Başurê Kürdistan’da bulunan Türk devletinin askeri üsleri ve işgal saldırılarına ilişkin birçok kez haberler, dosyalar yapıldı. Ancak 30 Nisan’da KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın“HewlêrİHA’lara teknik alt yapı sunuyor” açıklaması yeniydi. Bayık’ın açıklamasının ardından Türk devletinin Başur’da bulunan askeri üsleri ve devam eden işgal saldırılarına ilişkin bir haber derledik.

1983 yılından beri saldırılar sürüyor

Türk devletinin Başurê Kürdistan’a yönelik işgal saldırıları 1983 yılından beri sürüyor. 1994 yılında Kürdistan Bölgesi hükümetinin de onayıyla bölgede 20’nin üzerinde Türk devletine ait askeri üsler, MİT merkezleri bulunuyor.

Kürdistan Özgürlük Hareketi’ne ve kazanımlarına her anlamda saldıran Türk devleti, 1994 yılından bu yana Güney Kürdistan topraklarında askerlerini yerleştirdi. Öte yandan birçok askeri üs kurdu. Türk basınının devlet yetkililerine dayandırdığı haberlerine göre, Türk devletinin Başurê Kürdistan’da 20 askeri noktası, Türk ordusuna ait askeri üsleri ve Millî İstihbarat Teşkilâtı merkezleri (MİT) bulunuyor.

İlk askeri üs Selehedîn’de kuruldu

Yine Türk basınına göre, Türk devletinin Güney Kürdistan’daki ilk askeri üssü 1994 yılında Hewlêr’e 25 km uzaklıkta bulunan Selehedîn beldesinde kuruldu. Burada Türk özel timlerine ait bir birlik de bulunmakta. Asıl ilgi çekici olan şey de bu üslerin Mesut Barzani’nin beldesinde kurulmuş olmasıdır.

Diğer üsler

Türk ordusu, askeri birliklerini Selehedîn’den sonra Hewlêr, Zaxo, Silêmanî, Duhok, Diyana, Batufa, Bamernê, Amêdiyê, Kanîmasî bölgelerine de yerleştirdi.

25 yıl içerisinde Türk ordusunun Güney Kürdistan’da açtığı askeri üsleri:

*Batufa askeri üssü

*Kanîmasî (Girêbaruxê) askeri üssü

*Bamernê lojistik ve havaalanı askeri üssü

*Sinkê askeri üssü

*Bêgova (girêBiyê) askeri üssü

*GeliyêZaxo askeri üssü

*Sîrê (Şêladizê) askeri üssü

*Sîrê (Şîrtê) askeri üssü

*Kupkê askeri üssü

*Berwarî’ye bağlı Qimrê askeri üssü

*KoxêSpî askeri üssü

*DeriyêDawetiya askeri üssü

*ÇiyayêSerzêrî askeri üssü

*Meqlub dağı eteklerinde bulunan Zêlkan bölgesinde bulunan askeri üssü

*Başîqa (BakûrêrojhilatêMusilê) askeri üssü

Ayrıca buralarda bulunan tabur, tugay, ağır silahlar ve 5 bin Türk askeri…

Bu merkezlerde genellikle Türk ordusunun özel birlikleri ve cephaneleri bulunuyor. Kanimasi üssünde özel birlikler dışında aynı zamanda askeri tabur, Bamernê üssünde mekanizma taburu, tanklar ve ağır silahlar mevcut durumda. Bamernê’de bir havaalanı da bulunuyor. Asker ve tanklara ait görüntüler, basında birçok kez görüntülendi. Öte yandan Güney Kürdistan’daki Türk askeri sayısının 5 bin civarında olduğu söyleniyor.

Yeni askeri üsler

Türk askeri üslerinin hepsi de sınır hattı üzerinde yer alıp Rojhilatê Kürdistan sınırından Rojavayê Kürdistan sınırlarına kadar uzanıyor. Askeri ve siyasi kaynaklar, Türkiye’nin bu şekilde bir işgal bölgesi oluşturmak ve Kürt kazanımlarını ortadan kaldırmak istediğini belirtiyor. Son saldırıyla da boş bırakılmış bölgeleri işgal etmek istiyor.

Türk devleti, Başurê Kürdistan’da 25 Eylül 2017’de yapılan referandumun ardından bölgede işgal saldırılarını artırdı.

Türk ordusu, 14 Aralık 2017’de Hakkari’ninŞemzinan ilçesinden Başur topraklarına girdi. Helikopterlerle GeliyêReş, ÇiyayêSiro, ÇiyayêEvdilkofî, Ava Hecîbegê gibi bölgelere asker indirdi. Başur’da 30 kilometreye kadar alanı işgal etti. Lêlkan, Çiyadêl ve birçok alanda ise yeni askeri üsler kurdu.

Bamernê ve Herir askeri üssü

Amediye’ye bağlı Bamernê beldesinde bulunan Bamernê Türk askeri üssü Türkiye sınırından 40 kilometre uzakta bulunuyor.

Alınan bilgilere göre, Türk devletinin bu üsse askeri ve elektronik materyalleri getirip, modernize ettiği belirtti. 1990’da Bamernê askeri üssünde tugay düzeyinde bir askeri birliğin olduğu ve üstte 2 binin üzerinde asker ve en az 60 tankın bulunuyordu.

Herir Askeri üssü

Türk devletinin bir diğer askeri üssü ise Soran’a bağıl Herir beldesinde bulunuyor. Herir askeri üssü Qendil bölgesinde bulunan Karoxê Dağı’na yakındır bir yerdedir.

Herir’de aynı zamanda ABD’ye ait bir askeri üs ve havaalanı bulunuyor. Alınan bilgilere göre, askeri üssün ABD adına bölgede yapıldığı ancak Türk devletiyle ortak kullanıldığı aktarıldı. Türk devletinin askeri üste gizli ve sivil olarak dolaşıyor.

Bölgedeki yurttaşlar, Herir bölgesinde bulunan askeri üssün ABD ve Türkiye’nin en büyük askeri ve istihbarat merkezi olduğunu belirtiyor. Türk devletinin keşif uçakları çoğu kez bu merkezden kalkıp Biradost, Xinêre ve Qendîl üzerinde uçuşlar yapıyor. Rojnews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir