Hollanda: Burka yasağı yürürlüğe girdi

Hollanda’da geçen yıl onaylanan burka yasağı yürürlüğe girdi. Yasağa uymayanlar 150 euro para cezasına çarptırılacak.

Hollanda İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bugünden itibaren, kişilerin, eğitim ve sağlık sektörü, toplu taşıma araçları ve devlet dairelerinde yüzlerini tanınmayacak şekilde tekstil, maske veya kask gibi unsurlarla kapatmasının yasaklandığı bildirildi.

Açıklamada, yasağın geçerli olduğu söz konusu yerlerde çalışanların, burkalı kadınların yüzünü açmasını veya binayı terk etmesini isteyebileceği, buna uyulmadığı takdirde ise polisin devreye girebileceği ve kişinin ceza alma riski olduğu belirtildi.

Yasağın, yüzünü işi nedeniyle kapatmak zorunda kalan kişileri, uzun süre hastanede kalan hasta ve onun ziyaretçileri ile eğlence ve kültürel etkinliklerde kullanılan maskeli giysileri kapsamadığı kaydedildi.

Hollanda’da yaklaşık 150 burkalı kadın olduğu tahmin ediliyor.

Cezaları Müslümanların kurduğu Nida partisi ödeyecek

Hollanda basınında çıkan haberlerde ise burka yasağına uymayanların en az 150 euro para cezasına çarptırılacağı belirtildi.

Ülkede Müslümanların kurduğu Nida partisi, iki hafta önce burka yasağı kapsamında verilecek cezaları üstleneceklerini duyurmuştu.

Burka ne demek? Burka giyen ülkeler ve Burka yasağı olan ülkeler hangileri?

Her ülkenin kendine has kıyafetleri ve gelenekleri var. Bu kıyafetlerden biri de Burka! Burka bazı ülkelerde yaygınken bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Peki ya burka nasıl bir şey, burkayı giyen ve giymeyen ülkeler hangileri?

Burkanın ne olduğunu ilk kez duyanlardan olabilirsiniz. Burka için kısaca kadının yüzünün tamammının kapatılması diyebiliriz. Burkanın ne demek olduğu, Burka giyen ülkeler ve Burka giymeyen ülkelerin hangileri olduğu bilgisi haberimizin detayında.

Burka Nedir?

Burka vücudun her tarafını örten, normal çarşaf ile kapanan kadınlar gibi, yüz kısmında peçeli kapalı olan bir örtü. Özellikle Afganistan’da giyilmesi zorunlu olan Burka, Taliban yönetiminde iken zorunluydu. Fakat yeni yönetimde serbestlik getirilmesine rağmen kadınlar halen giymeye devam ediyor.

Burka teriminin Türkçe sözlükte anlamı

-Yüz örtüsü
-Pakistan’da kadınların giydiği, çarşafa benzer bir giysi
-Kabe’nin örtüsü
-Her taraftan kapalı, giyenin önünü görmesi için yüz kısmı kafesli çarşaf
-Afganistan ve Pakistan kadınlarının yüzlerini örtmek için kullandıkları bir tür peça

Vakti zamanında afganistanda saray haremindeki kadınların halkın içine çıkarken güzelliklerini saklamaları için kullanılan bir giysi olarak orataya çıkmış ancak zamanla bu kıyafet sosyetenin ilgisini çekmiş ve onlar da giyemeye başlamışlar. daha sonra bu moda o kadar yayılmış ki şehirlerde hemen herkes giymeye başlamış fakat köylerde rağbet görmemiş bu giysi. moda değişmiş sıkılanlar olmuş fakat bu seferde de ülkede karmaşa hakim olmaya başlayınca tecavüzlere neden olarak kadınların burka giymemesi gösterilince köylerde ve hemen her yerde yaygınlaşmış ancak hala zorunlu değildir ta ki devrim olup burka giymek yasa gereği oluncaya kadar.

Burka giyen ülkeler ve Burka yasağı olan ülkeler hangileri?

Şu anda yaygın olarak Afganistan, Pakistan ve Hindistan’ın kuzey bölgesinde yoğun olarak kullanılmakta. Sadece buradaki Radikal İslami Kesim harici, bazı Radikal yahudilerin de buna benzer örtüler giydiği görülebiliyor. Fakat daha uzak bir coğrafya’da olan Fas, güvenlik sebebi ile Burka giymini ve üretimini yasakladı. Resmi yazı ile, 2 gün içinde satan, üretimi ve ithalatını yapanların stoklarını imha etmeleri istendi. Fas’tan öncede Burka Hollanda‘da yasaklanmıştı. Hollanda Temsilciler Meclisi, ülkede kamusal alanda burka ve peçe gibi yüzü tamamen kapatan giysilerin yasaklanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Hollanda’dan sonra Bulgaristan’da burka giyinmesi yasaklanmıştı. Devlete göre Burka, dini sembolden çok üniforma görüntüsü verdiği için, güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyledi. Burka giymek, 770 euro’ya kadar para cezasının yanı sıra sosyal haklarından da mahrum kalınabiliyor. Fransa ve Belçika’da benzer yasaklar uygulanmaya devam ediyorken Almanya’da durum farklı. Başbakan Angela Merkel, Alman haber kuruluşu Redaktions Netzwerk Deutschland’a verdiği röportajda burka yasağına karşı olduğunu söylemişti. Türkiye’de ise burka ile ilgili bir düzenleme yok. Burka giymek ülkemizde serbest.

LDP Burka Giyen Kadınlarla Dalga Geçti

Liberal Demokrat Parti (LDP), burka giyenlerle alay ederek, duyarlı Müslümanların tepkisine neden oldu. Twitter’dan boş otobüs koltuklarının fotoğrafını paylaşan LDP, “Koltukları dolu mu görüyorsunuz? Üzülmeyin. Hepimizin psikolojisi bozuldu, hepsi bu…” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir