KIZIMIN KEMİKLERİNİ İSTİYORUM

Polis ablukası altındaki HDP İl binası önünde başlatılan oturma eylemine katılan aile sayısı havuz medyasının verdiği sayıların aksine 20 civarında olurken, bazı ailelerin, cenazelerini istemesi bazı ailelerin de barış talebinde bulunması dikkat çekti.

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Diyarbakır İl binası önünde çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiasıyla 3 Eylül’den beri oturma eylemi başlatan bazı ailelerin bekleyişi sürüyor. HDP İl binası yüzlerce polis ve zırhlı araçlarla abluka altında tutulurken, havuz medyası çalışanları da tam kadro ailelerin oturma eylemiyle mesaiye başlıyor ve ailelerin ayrılmasıyla mesailerini tamamlıyor. Havuz medyasının aile sayısının 41’i geçtiğine yönelik iddialarının aksine eyleme katılan aile sayısının 20’yi geçemediği görüldü. Eylemdeki ailelerin, bugün serzenişte bulunarak çocuklarını devletten istemesi de dikkat çekti. 

GBT’DEN GEÇİLEREK BİNA ÖNÜNE ALINDI

Konya’dan gelerek kızı Yasemin Ballı’nın 5 yıl önce evden işe gittiğini ve bir daha geri gelmediğini belirten Yıldız Ballı, oturma eylemine katıldı. Yıldız, HDP İl binası önünde oturma eylemine katılmadan önce uzun bir süre polisin sorularına maruz kaldı ve Genel Bilgi Taramasından (GBT) geçirildi. 

‘KIZIMIN KEMİKLERİNİ İSTİYORUM’

Burada konuşan Yıldız, kızının 5 yıl önce evden “işe gidiyorum” diyerek çıktığını belirterek, “Daha sonra kendisinden hiçbir şekilde haber alamadım. Birçok devlet kurumuna da bulunması için başvurdum. Ancak kızım hiçbir şekilde bulunmadı. 10 gün önce kızımın öldürüldüğü haberini internet sitelerinden öğrendim. Hiçbir yere başvurmadan direkt buraya geldim. Kızımın cenazesini istiyorum, kemiklerini istiyorum” dedi. 

HPG tarafından 8 Ocak 2018’de yapılan yazılı açıklamada, 1 Ocak 2018 tarihinde Uludere’de çıkan çatışmada Yasemin Ballı’nın yaşamını yitirdiği duyurulmuştu.   

HDP İl binası önünde ailelerin bekleyişi sürerken, bazı aileler sık sık barış talebini dile getirdi. Ailelerin barış talebini dile getirdiği esnada havuz medyası çalışanlarının kayıttan çıkması dikkati çekti.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir