Güney’e bombardıman sürüyor

Güney Kürdistan’a yönelik 27 Mayıs’tan itibaren yeniden işgal saldırısı başlatan Türk ordusunun hava bombardımanı aralıksız sürüyor. HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler verildi:

  • Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Şoşveng köprüsü yakınlarında pusulamalar yapan işgalci Türk ordusunun gizli bir birliği, 3 Haziran’da gerillalar tarafından denetim altın alındı. Uzun bir süre denetimde tutulan bu birlik, aynı gün saat 18.00’de hedef alındı; 2 asker öldü, 2 asker de yaralandı.

Siviller bilinçli olarak vuruldu

  • Türk savaş uçakları, 3 Haziran ve 4 Haziran’da bombaladığı Xakurkê bölgesinin Dola Çil û Çar ve Şêxzade vadisini, 5 Haziran günü sabah saatlerinden akşam saatlerine bombaladı. Bu bombardımanlar ardından arazide yangın çıktı. Çıkan yangını söndürmeye giden yöre halkından Hoşawi Mikael, Mahacir Mikael Aziz ve Cabir Halil Süleyman adlı pêşmergeler yaralandı. İşgalci Türk ordusu, arazideki yangını söndürmeye gelen bu insanları bilinçli ve planlı bir şekilde hedef aldı. Kürdistan’ın hiçbir değerine saygısı olmayan bu işgalci devlet, yaşadığı doğayı korumaya gelen sivil insanları hedefleyerek bu bölgeyi tamamen insansızlaştırmak istiyor. Sömürgeci Türk sistemi, halkımızı bilinçli ve sistematik bir şekilde hedef almakta ve bu şoven, ırkçı, katliamcı uygulamalar ile Güney Kürdistan halkına gözdağı vermeye çalışmaktadır. Bölgede yoğun bombardımanlar gerçekleştirerek bölge halkını korkutmaya çalışan işgalci Türk ordusu, sivillere saldırarak Kürt düşmanlığını bir kez daha tescillemiştir. Bilinçli olarak gerçekleştirilen bu saldırıda yaralanan 3 Kürt insanımıza acil şifalar diliyoruz.

Zap’ta iki gerilla şehit

  • Türk savaş uçakları, 2 ve 3 Haziran günü saat 22.00 sıralarında Zap bölgesinin Kunişka alanını bombaladı. 2 Haziran günü gerçekleştirilen bombardımanlarda iki gerilla şehadete ulaştı. Savaş uçakları, 4 Haziran günü saat 22.30 ile 23.00 arasında Şehit Rüstem alanını bombaladı.
  • Türk savaş uçakları, Garê bölgesinde ise 5 Haziran günü saat 09.30’da Ergenê köyü çevresini bombaladı.

Bu bombardımanlarda yöre halkına ait bağ ve bahçelerinde maddi zarar meydana gelirken, gerilla kaybı yaşanmadı.

Rojava ardından hedef Güney

Almanya’nın Mainz kentinde YXK ve JXK tarafından düzenlenen panele katılan KNK Eşbaşkanı Nilüfer Koç, Rojava’daki saldırılarından sonuç alamayan Türk devletinin şimdi de Güney Kürdistan’a yöneldiğini ve her iki saldırının da ‘teröre karşı mücadele’ gibi sahte bir gerekçe üzerinden uygulandığını vurguladı.

NİHAL BAYRAM / MAİNZ

Kürdistan Öğrenciler Birliği-YXK ve Kürdistan Kadın Öğrenciler Birliği-YJK Almanya’nın Mainz kentinde ortak bir panel düzenledi. Johannes-Gutenberg Üniversite kampüsünde gerçekleşen panele KNK Eşbaşkanı Nilüfer Koç ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Sol Parti’den aday olan Murat Yılmaz katıldı.

“Ankara’s Pupenkiste auf Deutschland-Tour” ismiyle farklı kentlerde gerçekleşen etkinlikler kapsamında Mainz’da düzenlenen panele, Kürt, Türk, Alman üniversite öğrencileri ilgi gösterdi. KNK Eşbaşkanı Koç, “Bizim için artık günümüzde bir Kürt sorunu yoktur. Bizim için bir Türk sorunu vardır ve onun Kürt cevabı vardır” sözleri ile başladığı konuşmasında Osmanlı’dan günümüze Kürt direniş tarihi hakkında bilgi verdi.

Çıkar ve ranta dayalı ilişkiler

Alman-Türk ilişkilerinin geçmişten günümüze karşılıklı çıkar ve siyasi rant üzerinden yürütüldüğünün altını çizen Koç, bu çıkar oyununu bozan Kürt halkının artık söz ve karar aşamasında belirleyici bir güç olduğunu kaydetti. Recep T. Erdoğan’ın 2023 yılının sürekli gündemde tuttuğuna işaret ederek, “1923 yılında Lozan anlaşması imzalandı. 2023 yılında bu anlaşmanın yıldönümünde ise kendi deyimiyle büyük Osmanlı projesininin gerçekleşeceği yıl olacak” dedi. Rojava’daki saldırılarından sonuç alamayan Türk devletinin şimdi de Güney Kürdistan’a yöneldiğini kaydeden Koç, her iki saldırının da ‘teröre karşı mücadele’ gibi sahte bir gerekçe üzerinden uygulandığını vurguladı.

Rojava temsilcilerine yer verilmiyor

Ardından söz alan Alman Sol Parti Üyesi Murat Yılmaz ise özellikle Efrîn üzerinden yürütülen kirli pazarlıkları ve savaşı ayrıntılı sekilde anlattı. Yılmaz, Türk hükümetinin Efrîn üzerinden “tampon bölge” adı altında kendisine alan açmak istediğini anlattı. Esad rejiminin Türk hükümetine karşı tutum alarak Efrîn’e askeri destek sunduğunu anlatan Murat Yılmaz, “Efrîn üzerinden umutları yıkıldığını anlayan AKP hükümeti Kürdistan’ın yeni bir alanına günlerdir saldırarak orayı ele geçirmeyi planlıyor” diye belirtti. Türk hükümetin ortaklarının DAİŞ, El Kaide gibi terör örgütleri olduğunun belgelenmiş bir gerçek olduğunu hatırlatan Yılmaz, çetelerin kendi aralarında da sorunlar yaşadıklarını vurguladı.

Yılmaz, Alman basınında Kobanê ve Efrîn gündeme gelsede tartışma programlarına konunun gerçek muhatabı olan Rojava yerel yönetimi ve Kürt özgürlük hareketi temsilcilerinin davet edilmemesini eleştirdi. Rojava’daki sistemin kamuoyuna tanıtılması imkanı tanınmadığının altını çizen Yılmaz, yerelde karşılığı olmayan çevrelerin Kürtlerin temsilcileri olarak gösterildiğini vurguladı.

Panel, soru cevap bölümü ile geç saatlerde sona erdi. ANF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir