Erdoğan; Bırakamayız

HDP’nin önceki dönem eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tahliye olasılığını ortadan kaldırmak için Kobanê serhildanı için yeniden soruşturma açıldığı, jet hızıyla tutuklama talep edildi ve tutuklama kararı verildi. Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, tutuklama kararına sahip çıkarak, “Bunları bırakamayız” dedi.

HDP önceki dönem Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın rehin tutulma süreci uzatılıyor. AİHM Büyük Daire’deki duruşmanın hemen ardından Demirtaş ve Yüksekdağ için yeniden tutuklama kararı verildi. HDP, düşman hukuku uygulanarak yeni bir komplonun işletildiğini açıkladı.

Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında Ankara’da başlatılan “6-7 Ekim Kobanê Olayları” soruşturmasında yeni gelişme yaşandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eşbaşkanların soruşturmasını yeniden açtı. Eşbaşkanlar hakkında jet hızıyla tutuklama talep edildi. Sulh Ceza Hakimliği’nde görülen duruşmada Demirtaş tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifade verdi. Demirtaş’ın ifadesi ardından Kandıra Kapalı Cezaevi’nde bulunan Yüksekdağ’ın ifade işlemi başladı.Yüksekdağ’ın da ifadesi alınması ardından duruşma avukat savunmalarıyla devam etti.

Avukatların savunması ardından mahkeme heyeti Demirtaş ve Yüksekdağ’ın tutuklu yargılanması kararı verdi.

Hakim bildirmedi bile

Mahkeme kararında, “Demirtaş ve Yüksekdağ için adli kontrol şartlarının yeterli olmayacağı nedeniyle tutuklu yargılamalarına karar olunur” ifadelerine yer verdi. Hakimin avukatların yüzüne okunması gereken kararı okumayarak gitmesi ardından hakim hakkında tutanak tutuldu.

Tamamen hukuksuz

Ankara Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ardından avukatlar, duruşmayı takip eden HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ve Adana Milletvekili Tulay Hatimoğulları’nın katılımı ile adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Duruşma hakkında bilgi veren Demirtaş’ın avukatlarından Levent Kanat, “2014’te başlatılmış bir soruşturmadan 5 yıl sonra Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında tutuklanmasına karar verildi” dedi. 5 yıldır bekleyen dosyadan hiçbir gün Demirtaş ve Yüksekdağ’ın ifadelerine başvurulmadığını ifade eden Kanat, şunları söyledi: “Anlaşılan o ki siyasal iktidarın ihtiyaçları doğrultusunda yargı her ikisine sorular sordu ve haklarında tutuklama kararı verdi. AİHM Demirtaş için verdiği karar doğrultusunda mahsup kararı da bugün verildi. Tahliye olması an meselesiydi. Ancak Demirtaş ve arkadaşlarının siyaset sahnesine tekrar çıkmasından korkanlar, yargıya verdikleri talimatla tutuklama kararı verilmiştir. Bu karar hukuk, insanlık ve yargı adına bir faciadır.”

Alın size reform?

Demirtaş, mahsupluk başvurusunun ardından savcılığın aynı dosyadan yeni bir soruşturma talebinde bulunmasına, avukatı aracılığıyla şöyle tepki gösterdi: “Yargıda adalet ve reform mu? Alın size reform: 6-8 Ekim’den dolayı ben ve Figen Hanım zaten 3 yıldır tutuklu yargılanıyorduk. Bu sabah Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, aynı suçlamaya dair, yasaya aykırı olarak ben ve Figen Hanım hakkında ayrı bir soruşturma üzerinden tutuklamaya sevk kararı çıkardı. Yani yargı yok, adalet yok, kanun yok, hakim yok. Sadece bize değil, hiçbirinize yok. Biz iyiyiz, moralliyiz, haklıyız, suçsuzuz ve güçlüyüz.”

İlkler bize kısmet

Yüksekdağ da tutuklama kararına ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Yüksekdağ mesajında, şunları kaydetti: “Çok heyecanlıyım hayatımda ilk defa aynı davada iki kez tutuklandım  Bu memlekette ilkler bize kısmet oluyor. Yaşanan hukuksuzluğun sadece kara mizahta karşılığı var. O da hiç güldürmüyor. Selahattin Demirtaş’ın tahliyesini engellemek için bütün dünyanın gözünün içine baka baka bir siyasi rezalet sergilendi. Benim ise tahliye ihtimalime bile tahammül edemediler. Hakkımızda nasıl alelacele yeni bir tutuklama kararı verildiyse aynı şekilde tutuklu yargılandığım ana davada da mahkeme, mütalaa hazırlığı içerisine girerek dosyayı hızlıca karara çıkarmaya çalışıyor. Ne demeli ki bizler için nice fermanlar yazıldı yırtıldı. Yılmadık, zulme boyun eğmedik; biz her zaman böyle kazandık. Kimse yüzünü, dirayetini düşürmesin. Emin olun onlar kaybedecek. Zulme karşı insanlık onurunu ve özgürlüklerini savunanlar kazanacak.”

Yeni komplo süreci

Yüksekdağ’ın avukatları, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin tutuklu yargılanma kararı vermesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.  Avukatların yazılı açıklaması şu şekilde: “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından apar topar bir tutuklama kararı alındı. Demirtaş’ın tahliyesinin önüne geçilmiş, Yüksekdağ hakkında ise 27 Eylül’de görülecek duruşmada tahliye kararı verilmesi ihtimaline karşı bir önlem alınmıştır.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ve devamından Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin sergilediği düşman ceza hukuku hamlesine Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi de Yüksekdağ’ın tutuklu yargılandığı dosya kapsamında katkısını koymuştur. Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 20 Eylül günü müvekkilimiz Yüksekdağ henüz savunmaları tamamlamadan, usulü işlemlerin birçoğu henüz yerine getirilmeden iddia makamından mütalaasını sunmasını talep etmiştir. Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin asıl amacı dosyayı bir an önce usule ve yasalara uymayı dahi dikkate almadan bitirmektir. Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi duruşmanın bırakıldığı 27 Eylül tarihinden önce iddia makamının mütalaasını talep ederek dosyanın apar topar karar vermenin yollarını aramaktadır. 20 Eylül günü başlatılan yeni komplo sürecine karşı mahkeme salonunda özgürlüklerini talep etmeye devam edeceğiz.”

HDP: Saray direktifidir

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) da yeni bir komplo başlatıldığı belirttiği yazılı açıklamasında, şunları ifade etti: “Türkiye’nin Saray’a bağımlı ve taraflı yargı mekanizması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de ‘sizi ve kararlarınızı tanımıyoruz’ mesajını vermektedir. Bu açıkça düşman hukuku uygulamasıdır. Bu adımın yargıyla bir alakası yoktur. Siyasi intikam için Saray direktifi ile atılmış bir adımdır. Hukuk adı altında uygulanan tam bir zorbalıktır, adaletin katledilmesidir.”

Erdoğan: Bırakamayız

Türk Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Teknofest’i ziyareti sırasında konuyla ilgili konuştu. Tutuklama kararına destek çıkan Erdoğan, “Bu ülkede katil aranıyorsa bunların adresini aramaya gerek yok. Bunlar, parlamentoya kadar sızmışlar. Sokağa insanları çağırıp ondan sonra 53 evladımızı öldürenleri bu millet unutmuyor ve unutmayacaktır da. Sonuna kadar bu işin takipçisiyiz, takipçisi olacağız. Bunları bırakamayız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir