Dünyadan ilginç yasaklar

Türkiye’de elektronik sigara ABD’de Kinder yumurta: Dünyadan ilginç yasaklar

Rusya ülkeye yurt dışından gelen kişilerin şahsi tüketimleri için süt ve et getirmesini yasaklamayı planlıyor. Nisan ayının sonundan beri Rus hükümetinin değerlendirdiği yasaklama teklifine gerekçe olarak enfeksiyonel hastalıklar gösterildi.
Rusya yurt dışından et ve süt getirilmesini yasaklarsa ‘ilginç yasaklar’ uygulamaya koyan tek ülke olmayacak. Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) Suudi Arabistan’a kadar bir çok devlet kendilerine has yasaklara sahip.

Türkiye’de elektronik sigara
Türkiye’de de başka ülkelerde karşılaşamayacağınız yasaklar bulunuyor. Dünyanın bir çok ülkesinde serbest olsa da elektronik sigara satışı Türkiye’de yasak. Bununla birlikte Türkiye’de internet üzerinden bilgi paylaşımı sağlayan platform Wikipedia yasak olduğu için bu siteye de girilemiyor.

Kinder Sürpriz çikolata ABD’de yasak

1997 yılında Amerika Tüketicileri Ürün Güvenliği Komisyonu ABD’ye yasa dışı yollardan yabancı etiketlerle sokulan ve her yaştan çocuğa satılan Kinder Süpriz Yumurtalardaki oyuncak parçalarının küçük olduğunu belirtti. Komisyon bu çikolataları toplattı.

Singapur’da 1992 yılından beri sakız ithal etmek ve satmak yasak. Singapur’da sakız bulundurduğunuz için para cezasına çarptırılma ya da hapis yatma riskiniz var.
Bu yasak birçok kişinin ülkedeki yeni trenlerin kapılarında bulunan sensörlere sakız yapıştırması sonrası geldi. Ancak diş ve nikotin tedavisi için kullanılan sakızlar yasak kapsamı dışında.

Film değil gerçek: V for Vandetta maskesi Suudi Arabistan’da yasak

Suudi Arabistan 2013 yılında V for Vandetta filminde takılan ve yüzü tamamen kapatan maskeleri yasakladı. Suudi Arabistan İslami İşler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada maskelerin “Şiddet ve aşırıcılık kültürü yerleştirdiği” ve “gençleri toplumdaki güvenliği ihlale zorladığı” belirtildi.

Suudi Arabistan’da alkol, Hristiyan ve Yahudi inancının sembolleri de yasak.

Çin’in uzayıp giden yasaklar listesi

Çin ülkesine giriş yapan yabancılara uzayıp giden bir yasaklar listesi sunuyor. Bu listede, “Çin’in politik, ekonomik, kültürel ve ahlaki değerlerine aykırı dokümanlar, filmler, fotoğraflar, gramafonlar, teyip kayıtları, kompak diskler ve bilgisayar belleğine yüklü dosyalar.” yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir