Anbean kamerada! Devasa piton, timsahı canlı canlı yuttu

Avustralya Queensland’de gerçekleşen olayda, usul usul yanaşan devasa Hint pitonu büyük bir timsahı saniyeler içinde yuttu. O anlar fotoğrafçı Martin Muller tarafından anbean kaydedildi. ( Video yazinin sonunda)

Şoke eden fotoğraflar, Queensland eyaletindeki fotoğrafçı Martin Muller tarafından bir bataklıkta çekildi. Muller, kanoyla bataklıktan geçerken ender rastlanan bir manzarayla karşılaştı. Hemen makinesini çıkarıp peş peşe deklanşöre bastı.

Doğal Hayatı Koruma Ekibi, olayı “Avustralya’nın ikinci en büyük yılanı, bir Avustralya tatlı su timsahıyla besleniyor” cümlesiyle duyurdu.

Piton yılanları zehir midir?

Pitonlar zehirli yılanlar değildir. Bu nedenle egzotik hayvan bakmak isteyenşlerin en çok tercih ettiği türlerden biridir. Ancak bu onların dişleri olmadığı anlamına gelmez. Pitonlar güçlü hayvanlardır ve jilet keskinliğinde dişleri vardır. Savunma ya da avlanma güdüsüyle saldırmaları ciddi yaralanmalara yol açabilir. 

Pitonlar ele alınabilir veya evde bakılabilir. Yine de çok fazla rahatsız etmemekte fayda vardır. Yılanlar avlanacakları zaman veya tehdit hissettikleri zaman bunu belli edecek şekilde hareket eder. Eğer yılanınız bu şekilde davranıyorsa onu tutmaya çalışmak sıkıntı yaratabilir.

Yılanlar insanların en çok korktukları hayvanlardan biridir. Bunun nedeni aslında gayet anlaşılabilir, bazı yılanlar gerçekten insan için çok tehlikelidir ve saniyeler içinde öldürebilir. Yılanlar insanlar tarafından çok sevilmese de aslında inanılmaz yetenekleri olan muhteşem hayvanlardır. Mesela bazı yılanlar uçabilir, ya da bazıları yırtıcı kuşları gaz çıkararak uzaklaştırabilir… İşte yılanlar hakkında bilmediğiniz 15 gerçek;

Yılanların boyutları oldukça değişkendir. En küçük yılan 10 santimetre uzunluğuyla iplik yılanıdır. En uzun yılan ise boyu 7 metreyi bulabilen dev pitonlardır.

Dünyada yaklaşık 3 bin 400 yılan türü bulunuyor. Bunların sadece 600’ü zehirli. Zehirli yılan türleri arasında sadece 200 tanesi insanlar için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Bazı yılanlar çift başlıdır. Hatta birbirleriyle yemek kavgasında bile bulunabilirler.

Yılanların 112 milyon yıl önce 4 ayaklı sürüngen atalarından evrimleştiğine inanılıyor. Piton ve boğa yılanlarının hala arka ayaklarının izleri olduğu düşünülüyor.

Yılanlar ormanlarda, çöllerde, denizlerde ve dağlarda yaşarlar. Himalayalar’da da 4900 metre yükseklikte yılan türüne rastlanmıştır.

Bir çıngıraklı yılanın kuyruğunun sallanmasına neden olan kaslar dünyanın en hızlı hareket eden kaslarıdır. Saniyede 50 kez kasılır.

Dünyanın en zehirli yılanlarından biri olan Kara Mamba’nın ısırığı bir insanı 45 dakika içinde öldürür. Panzehiri bulunmadan önce bu yılanın ısırdığı insanın ölüm oranı yüzde 100’dü.

Brezilya’da Yılan Adası olarak bilinen, dünyanın en çok yılan nüfüsunu barındıran bir ada bulunuyor. Her 1 metrekarede 11 yılan olduğu tahmin ediliyor.

Pitonlar ve bazı Boa yılanları, sıcakkanlı avlarını görmeye yarayan burunlarının üzerinde kızıl ötesine duyarlı alıcılara sahiptirler.

Zehirli yılanlar her yıl dünyada yaklaşık 90.000 insanı öldürür. Ancak, en ölümcül hayvanlar olmaktan çok uzaktırlar. Örneğin sivrisinekler yılda 1 milyondan fazla insanı öldürür.

Güneydoğu Asya’ya özgü ‘uçan yılanlar’ olarak bilinen bir yılan türü 100 metreye kadar mesafelerde ağaçtan ağaca süzülebilme yeteneğine sahiptir.

Yılanların göz kapakları olmaz. Bunun yerine, onlar brille denilen, şeffaf, disk şeklinde cilt veya koruma için gözleri kaplayan bir tabakaya sahiptirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir