ABD Rojava’ya Arap askeri yerleştirmek istiyor

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) komutanı Kenneth Mckenzie ile IŞİD karşıtı Uluslararası Koalisyonun baş danışmanı William Roebuck, Suriye Demokrat Güçleri’nin (SDG) Genel Komutanı Mazlum Abdi ile gerçekleştirdikleri son görüşmede Arap askerlerinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye konuşlandırılmasını görüştükleri iddia edildi.

Vedeng’te yer alan ve güvenilir kaynaklara dayandırılan habere göre, McKenzie Mazlum Abdi ile görüşmesinde Körfez’deki Arap ülkelerinin de içinde bulunduğu Arap ittifakından askerlerin doğu ve kuzey Suriye’ye gönderilmesi ve burada ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon’a katılmalarını içeren bir dosya sundu.

Arap askerlerinin kuzey ve doğu Suriye’de güvenliği ve istikrarı sağlamak ve bölge halkını Türkiye ve İran başta olmak üzere bölgesel tehditlerden korumak amacıyla konuşlandırılacağı vurgulandı.

Haberde McKenzie’nin , Arap yetkilileri ve kuruluşlarıyla Suriye’nin doğu ve kuzeyine konuşlandırılmak üzere gönderilmesi planlanan Arap askerleri konusunu ve sayısını görüşmek üzere Kuveyt’i ziyaret ettiği dile getirildi.

Bu konu ile ilgili olarak  Suudi Arabistan Körfezi İşleri Devlet Bakanı Tamer El Sabhan, Suriye’nin doğusundaki Deyrezzor bölgesinde yer alan Omar petrol sahasını ziyaret etmiş ve burada SDG temsilcileri ve bölgenin sivil yönetimiyle bir araya gelmişti.

Medya kaynaklarına göre, Tamer El Sabhan’ın bir Amerikan delegasyonu eşliğinde SDG güçlerinin kontrolünde olan Deyrezzor kentinin kırsalına yaptığı ziyaret, “Suudi Arabistan desteğiyle Arap kabilelerinin desteğini oluşturmayı hedeflemekteydi.”

ABD Merkez Komutanlığı tarafından McKenzie’nin ziyaretiyle ilişkili olarak yapılan açıklamada, “SDG’li liderler ile Orta Doğu’daki ABD Ordusu Merkez Komutanlığı Komutanı arasında gerçekleşen toplantıda Kenneth Mckenzie’nin, önemli dosya ve konulara odaklandığı” vurgulandı.

Açıklamada, görüşme sırasında tartışılan önemli konuların, kuzey Suriye ile Türkiye arasındaki sınırda güvenlik tehditleri, SDG ile Uluslararası İttifak arasında terör tehditlerini ortadan kaldırmaya yönelik çalışma planları ve koordinasyonu ve SDG’nin elindeki tutukluların tutulduğu kamp ve tutukluların sorunlarının tartışıldığı belirtildi.

Türkiye’nin Suriye (Rojava) sınırına yaptığı askeri hareketlilik son günlerde en üst noktaya çıktı. Öte yandan Gire Spi’nin (Tel Abyad) karşısında bulunan Akçakale sınırında beton blokların kaldırılması ve iş makinalarının sınırın karşı tarafına geçmesinin ardından ‘Operasyon an meselesi’ izlenimi hakim oldu.

Bu süreçte ABD’nin Türkiye ile Rojava sınır bölgesini çok sayıda insansız hava aracıyla anbean izlediği aktarıldı.

Türkiye, ABD, NATO ve Rusya arasında uzun süredir S-400’ler üzerinden devam eden gerilim, hava savunma sisteminin Türkiye’ye gelmesiyle yeni bir boyuta taşındı.

S-400’lerin parçalarını taşıyan uçakların Akıncı’ya üst üste iniş yaptığı günlerde, Rojava sınırı da son dönemlerin en hareketli anlarına sahne oldu.

Sadece son bir haftalık periyotta çok sayıda zırhlı araç ve özel birliklerden oluşan personel sınıra sevk edilirken, özellikle Akçakale’de beton blokların kaldırılmaya başlanması ‘Operasyon en meselesi mi?’ sorusunu beraberinde getirdi.

ABD İHA’ları TSK’nın Faaliyetlerini Gözlemledi

TSK tarafından Gire Spi’nin hemen karşısında bulunan Akçakale’de beton blokları kaldırmasını ‘sınırdan içeri giren’ iş makinalarının istihkam faaliyetlerine başladığı öne sürüldü.

Şu ana kadarki en büyük askeri yığınağını yapan Türkiye’nin bu adımlar başta ABD olmak üzere bölgedeki tüm güçler tarafından yakından takip ediliyor.

ABD’nin çok sayıda insansız hava aracını Türkiye ve Rojava sınırını gözlemlemek üzere bölgede görevlendirdiği öne sürülürken, Türk askerlerinin her hareketinin anlık olarak merkeze aktarıldığı iddia edildi.

Jefreyy Başkanlığındaki ABD’li Heyet Türkiye’ye Gidecek

Tüm bu gelişmeler yaşanırken ABD Heyeti’nin, Suriye’deki son durum, Fıratın Doğusu ve Güvenli Bölge’yi görüşmek için pazartesi günü Türkiye’ye gideceği açıklandı. Heyete, ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in başkanlık edeceği duyuruldu.

Söz konusu ziyaretin ardından Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyona dair nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor.

/krd/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir